Nastavení cookies
Středoškolák, vysokoškolák, PROJOB

Veletrh středních škol Moravskoslezského kraje

 

Po dvouleté pauze mohli žáci devátých tříd opět navštívit výstaviště na Černé louce v Ostravě, kde 25. 11. probíhal největší veletrh středních škol v našem kraji. Deváťáci měli možnost projít si stánky středních škol a učilišť a zeptat se zastupujících pedagogů a studentů na otázky ohledně studia na dané škole. Měli možnost si vyzkoušet např. i odběr krve na figuríně, nechat si sejmout otisky prstů, virtuálně zabojovat nebo zhlédnout ukázky bojových umění. Termín odevzdání přihlášek na SŠ se blíží, tak se snad i těm stále ještě váhavým podařilo díky veletrhu rozhodnout, kam přihlášku poslat.

 Hana Kuřilová

 

veletrh.jpg
VELETRH STŘEDNÍCH ŠKOL

Ve středu 9. listopadu se v ostravském obchodním centru Futurum konal Veletrh středních škol. Tentokrát jsme se na něj vypravili s 8.třídou. Veletrh má mladým lidem pomoci vybrat si střední školy. Na jednom místě se v jednu chvíli sešli zástupci více než čtyř desítek středních škol nejen z Ostravy, ale i z Frýdku-Místku, Opavy, Krnova, Rýmařova, Havířova nebo třeba Bohumína. Jednotlivé školy představily obory, které nabízí, ať už jsou to obory stavební, zahradnické, zdravotnické nebo třeba pedagogické. Výběr střední školy je v životě každého mladého člověka jedním ze zásadních rozhodnutí a my se snažíme tuto volbu usnadnit. Bylo vidět, jak prostředí veletrhu na osmáky zapůsobilo a padlo nejedno rozhodnutí, že teď musí přidat …

Mgr. Hana Kuřilová

ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO

Přísloví o zlatém dnu řemesla naplňuje soutěž žáků 9.tříd v praktických a odborných dovednostech. Po dvouleté přestávce , kdy se akce nekonala, se naše škola opět zúčastnila, abychom tak pomohli „deváťákům“ v jejich důležitém rozhodování. 5.10. 2022 v Kulturním domě K- trio žáci absolvovali 18 stanovišť, na kterých si vyzkoušeli, jaké to je být zdravotníkem, kovářem, instalatérem, aranžérem květin, elektrikářem, kuchařem anebo třeba optikem. Strávili jsme zajímavé a hlavně podnětné dopoledne.

Mgr. Hana Kuřilová

20221005_144754.jpg
Návštěva Dětského ranče
Dětský ranč v Hlučíně se stal 13.6. útočištěm žáků 1., 2., a 3. třídy. Děti krmily zvířátka, odvážně jezdily na koních, řádily na průlezkách. Nechyběla  ani zmrzlina, pizza  a jiné dobroty na náměstí.

Mgr. Kateřina Vykoukalová

Mgr. Jana Vedralová

Mgr. Gabriela Plaskurová

Hlucin.jpg
PROJEKTOVÝ DEN V ZOO

Krásné počasí a blízká ZOO přímo vybízely k výuce venku, v přírodě a mezi zvířaty. Žáci ve skupinkách po 5 vyrazili s pracovními listy po celé ZOO a vypracovávali zadané úkoly. Co se naučili ve škole, mohli si tak prohlédnout a ověřit přímo v praxi. Den se vydařil a žáci se mohou těšit na vyhodnocení své práce už zase v lavicích školy.

PROJEKTOVÝ DEN MIMO ŠKOLU

1. 6. 2022 se 40 dětí druhého stupně v rámci projektu Pohádky na zámku zajelo podívat do města Kroměříž. Cílem byl Kroměřížský arcibiskupský zámek,  jeden z nejvýznamnějších zámků na Moravě. Spolu s Podzámeckou zahradou a Květnou zahradou je zařazen mezi památky UNESCO. Na zámku byla pro žáky připravena pohádka hraná v dobových kostýmech . Po procházce podzámeckými zahradami následovala prohlídka zámku s velmi zajímavým výkladem. Zmrzlina v krásných uličkách města Kroměříž byla příjemným zakončením projektového dne.

20220601_113740.jpg
HLEDEJ PRAMEN VODY

Letos se páťáci zapojili do ekologického projektu "Hledej pramen vody" společnosti Ostravské vodárny a kanalizace a. s., který je určen ostravským školám žákům 4. a 5. tříd. Nejlepší třídy jsou oceněny hodnotnými cenami a ještě mohou dostat speciální ocenění v těchto kategoriích - VodoEINSTEIN, VodoART, vodoSTAR  a eVODA. Celá soutěž má dvě části - teoretickou a praktickou. Start je vyhlášen u příležitosti Světového dne vody 22. března. V teoretické části jsme obdrželi čtyři soutěžní úkoly související s tématem vody.

Pro nás velké klání začalo již koncem ledna, kdy nás navštívila paní Andrea s Davidem a předali nám krásné VODOknihy, udělali s námi reportáž, vyfotili a napsali o nás a naší škole krásná slova, která si můžete přečíst tady https://bit.ly/reportaz_skola_zakladprozivot.

Poté jsme netrpělivě čekali na začátek března, kdy jsme emailem obdrželi úkoly k teoretické části. První úkol měl název "Voda je život aneb Deník šťastné rostlinky". V hodině přírodovědy jsme přes mikroskop pozorovali semínka, která jsme zasadili do květináčů a do deníčku "Voda je život" si zaznamenávali, jak semínko rostlo. Na závěr jsme vytvořili časosběrné video, které můžete shlédnout zde https://www.youtube.com/…f1I

Druhý úkol se jmenoval "VODOpočty", ve kterém jsme srovnávali cenu 1 kubíku vody v Ostravě a 1 kubíku vody složeného z těchto 1,5l pet lahví. Byli jsme překvapeni, 1 kubík vody z kohoutku stojí asi 88,- Kč a 1 kubík vody složený z 1,5l pet lahví stojí 6 670,-Kč. Vůbec jsme netušili, že na výrobu 1 bavlněného trička je potřeba 2 720l vody a na výrobu riflí dokonce 8 000l vody.

Třetí úkol nesl název "Voda kolem nás". V rámci vlastivědné vycházky jsme se šli vyfotit k soutoku Lučiny a Ostravice a poté jsme si ve škole vytiskli mapu a zaznačili v ní, kudy teče a kde pramení tyto řeky. Posledním úkolem bylo hledání informací o vodě v Ostravě podle souřadnic. Měl název "Kešky - Vodní geocaching". Při tomto úkolu byly zadané dvě kešky, které jsme našli podle souřadnic. Potom jsme se na daná místa vydali a nalezli odpovědi na otázky. Všechny úkoly jsme zvládli a dostali za ně plný počet bodů. Musíme říct, že tyto úkoly nám daly pěkně zabrat. Hlavně vymyslet, jak originálně odpovědi zpracovat. Zůstávali jsme ve škole i ve svém volném čase. A abychom získali ještě více bodů, plnili jsme úkoly navíc, za které jsme dostali BODY PLUS. Chodili jsme na výlety, psali pohádky, kreslili obrázky, dělali pokusy, natočili reklamu a jaký je výsledek:) Vytvořili jsme krásné prezentace, na která se můžete podívat zde a dát nám laik:)https://www.youtube.com/watch?v=EZn6KpBD2tQhttps://www.youtube.com/…7Lchttps://www.youtube.com/…mKYhttps://www.youtube.com/…wRw. Ale největší odměnou pro nás je, že jsme postoupili do VELKÉHO FINÁLE, které se bude konat 3. června. Tak nám držte palce!

IMG_20220412_130914.jpg
Projektový den "Učíme se venku"

V pátek 22.4. celý druhý stupeň opustil školní lavice a vyrazil za vědomostmi i zábavou ven. Nejdříve jsme navštívili divadelní představení - Nastupovat! Děják z rychlíku. Vtipnou formou nás příběh zavedl do některých historických událostí 19. a 20. století. Návštěva divadla je pro nás také příležitostí zapracovat na etiketě chování na kulturní akci.

Ve druhé části jsme se rozdělili do dvou skupin. Sedmá a devátá třída se odebrala na Smetanovo náměstí. Tam žáci obdrželi pracovní listy s otázkami, které se týkaly Dvořákova divadla a Domu knihy. Žáci si odpovědi sami vyhledávali , spolupracovali ve tříčlenných skupinách. Seznamovali se tak s historii i současností obou kulturních stánků .

Druhá skupina - osmá a šestá třída zamířila na Masarykovo náměstí. Žáci také dostali pracovní listy a jejich úkoly spočívaly v práci s mapou náměstí , zakreslování do slepé mapy a také práci s nápisy na dlažbě , které se týkají historických událostí.

Nabyté vědomosti i zážitky pak budou zakončeny diskuzí a vyhodnocením. Připomněli jsme si také , že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv. Projektový den se i díky dobrému počasí opravdu vydařil!

20220422_100040.jpg
ÚSPĚCH ŽÁKŮ ZŠ SLEZSKÁ OSTRAVA, PĚŠÍ 1 v celostátní soutěži „Požární ochrana očima dětí a mládeže” pro rok 2022

Soutěž má tři části – literární, výtvarnou a digitální a probíhá v několika věkových kategoriích. Naše základní škola se zapojila do části literární v kategorii žáci 6. – 7. ročníku ZŠ a 1. – 2. ročníku osmiletých gymnázií. Nejvíce odhodlání napsat literární práci na dané téma projevili dva žáci

7. třídy Magdaléna Bulíčková a David Burda. Oba jsou dlouholetými členy kroužku dobrovolných hasičů při SDH Muglinov. Jejich práci tedy znají hodně zblízka a dívají se na ni s velkým zájmem, respektem a obdivem. A to se také projevilo v jejich literární práci. Upřímná slova těchto dvou nadšenců byla oceněna v okresním, a dokonce i krajském kole! V okresním kole získal David 1. místo a Magdaléna 3. Už to byla pro nás všechny velká radost. Soutěžní snažení završil Davidův úspěch v krajském kole. Tam získal skvělé 3. místo a postup do kola celostátního. Oběma patří díky za velmi dobrou reprezentaci školy.

firetruck-g44102cbb3_1280.png
Ozdravný pobyt Mečová

Naší škole byla poskytnuta účelová dotace z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší z odboru ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy.

"Odvážlivci" z 3., 4. a 5. tříd odjeli v pondělí 21. 3. na čtrnáctidenní pobyt na horskou chatu Mečová. Děti tráví pobyt ve vícelůžkových pokojích se společným sociálním zařízením. Strava je 5x denně včetně celodenního pitného režimu. Nyní máme již první týden za sebou. Byl věnován programu s názvem BO-HE-MA olympijské hry. Druhý týden bude pohádkový.

Počasí máme nádherné, každý den svítí sluníčko. Snažíme se být co nejvíce na čerstvém vzduchu. K tomu využíváme hřiště u chaty, do lesa chodíme hrát různé hry. Také jsme už měli výlet na Pustevny na stezku v oblacích. Zasloužený relax si děti užívají v sauně a vířivce několikrát týdně. Začátkem nového týdně nás čeká výlet do ZOO Zlín Lešná a do Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm. Už se moc těšíme!

OSTRAVA!!!

Markéta Hlinková, Monika Koprovská, Renáta Pánková, Miroslava Faldýnová, Andrea Fojtková, Kateřina Vykoukalová, Lenka Rastočná, Dana Holubová

received_693285155449486.jpeg
1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | Vše