Nastavení cookies
Středoškolák, vysokoškolák, PROJOB

Veletrh středních škol Moravskoslezského kraje

 

Po dvouleté pauze mohli žáci devátých tříd opět navštívit výstaviště na Černé louce v Ostravě, kde 25. 11. probíhal největší veletrh středních škol v našem kraji. Deváťáci měli možnost projít si stánky středních škol a učilišť a zeptat se zastupujících pedagogů a studentů na otázky ohledně studia na dané škole. Měli možnost si vyzkoušet např. i odběr krve na figuríně, nechat si sejmout otisky prstů, virtuálně zabojovat nebo zhlédnout ukázky bojových umění. Termín odevzdání přihlášek na SŠ se blíží, tak se snad i těm stále ještě váhavým podařilo díky veletrhu rozhodnout, kam přihlášku poslat.

 Hana Kuřilová

 

veletrh.jpg
VELETRH STŘEDNÍCH ŠKOL

Ve středu 9. listopadu se v ostravském obchodním centru Futurum konal Veletrh středních škol. Tentokrát jsme se na něj vypravili s 8.třídou. Veletrh má mladým lidem pomoci vybrat si střední školy. Na jednom místě se v jednu chvíli sešli zástupci více než čtyř desítek středních škol nejen z Ostravy, ale i z Frýdku-Místku, Opavy, Krnova, Rýmařova, Havířova nebo třeba Bohumína. Jednotlivé školy představily obory, které nabízí, ať už jsou to obory stavební, zahradnické, zdravotnické nebo třeba pedagogické. Výběr střední školy je v životě každého mladého člověka jedním ze zásadních rozhodnutí a my se snažíme tuto volbu usnadnit. Bylo vidět, jak prostředí veletrhu na osmáky zapůsobilo a padlo nejedno rozhodnutí, že teď musí přidat …

Mgr. Hana Kuřilová

ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO

Přísloví o zlatém dnu řemesla naplňuje soutěž žáků 9.tříd v praktických a odborných dovednostech. Po dvouleté přestávce , kdy se akce nekonala, se naše škola opět zúčastnila, abychom tak pomohli „deváťákům“ v jejich důležitém rozhodování. 5.10. 2022 v Kulturním domě K- trio žáci absolvovali 18 stanovišť, na kterých si vyzkoušeli, jaké to je být zdravotníkem, kovářem, instalatérem, aranžérem květin, elektrikářem, kuchařem anebo třeba optikem. Strávili jsme zajímavé a hlavně podnětné dopoledne.

Mgr. Hana Kuřilová

20221005_144754.jpg
Návštěva Dětského ranče
Dětský ranč v Hlučíně se stal 13.6. útočištěm žáků 1., 2., a 3. třídy. Děti krmily zvířátka, odvážně jezdily na koních, řádily na průlezkách. Nechyběla  ani zmrzlina, pizza  a jiné dobroty na náměstí.

Mgr. Kateřina Vykoukalová

Mgr. Jana Vedralová

Mgr. Gabriela Plaskurová

Hlucin.jpg
PROJEKTOVÝ DEN V ZOO

Krásné počasí a blízká ZOO přímo vybízely k výuce venku, v přírodě a mezi zvířaty. Žáci ve skupinkách po 5 vyrazili s pracovními listy po celé ZOO a vypracovávali zadané úkoly. Co se naučili ve škole, mohli si tak prohlédnout a ověřit přímo v praxi. Den se vydařil a žáci se mohou těšit na vyhodnocení své práce už zase v lavicích školy.

PROJEKTOVÝ DEN MIMO ŠKOLU

1. 6. 2022 se 40 dětí druhého stupně v rámci projektu Pohádky na zámku zajelo podívat do města Kroměříž. Cílem byl Kroměřížský arcibiskupský zámek,  jeden z nejvýznamnějších zámků na Moravě. Spolu s Podzámeckou zahradou a Květnou zahradou je zařazen mezi památky UNESCO. Na zámku byla pro žáky připravena pohádka hraná v dobových kostýmech . Po procházce podzámeckými zahradami následovala prohlídka zámku s velmi zajímavým výkladem. Zmrzlina v krásných uličkách města Kroměříž byla příjemným zakončením projektového dne.

20220601_113740.jpg
HLEDEJ PRAMEN VODY

Letos se páťáci zapojili do ekologického projektu "Hledej pramen vody" společnosti Ostravské vodárny a kanalizace a. s., který je určen ostravským školám žákům 4. a 5. tříd. Nejlepší třídy jsou oceněny hodnotnými cenami a ještě mohou dostat speciální ocenění v těchto kategoriích - VodoEINSTEIN, VodoART, vodoSTAR  a eVODA. Celá soutěž má dvě části - teoretickou a praktickou. Start je vyhlášen u příležitosti Světového dne vody 22. března. V teoretické části jsme obdrželi čtyři soutěžní úkoly související s tématem vody.

Pro nás velké klání začalo již koncem ledna, kdy nás navštívila paní Andrea s Davidem a předali nám krásné VODOknihy, udělali s námi reportáž, vyfotili a napsali o nás a naší škole krásná slova, která si můžete přečíst tady https://bit.ly/reportaz_skola_zakladprozivot.

Poté jsme netrpělivě čekali na začátek března, kdy jsme emailem obdrželi úkoly k teoretické části. První úkol měl název "Voda je život aneb Deník šťastné rostlinky". V hodině přírodovědy jsme přes mikroskop pozorovali semínka, která jsme zasadili do květináčů a do deníčku "Voda je život" si zaznamenávali, jak semínko rostlo. Na závěr jsme vytvořili časosběrné video, které můžete shlédnout zde https://www.youtube.com/…f1I

Druhý úkol se jmenoval "VODOpočty", ve kterém jsme srovnávali cenu 1 kubíku vody v Ostravě a 1 kubíku vody složeného z těchto 1,5l pet lahví. Byli jsme překvapeni, 1 kubík vody z kohoutku stojí asi 88,- Kč a 1 kubík vody složený z 1,5l pet lahví stojí 6 670,-Kč. Vůbec jsme netušili, že na výrobu 1 bavlněného trička je potřeba 2 720l vody a na výrobu riflí dokonce 8 000l vody.

Třetí úkol nesl název "Voda kolem nás". V rámci vlastivědné vycházky jsme se šli vyfotit k soutoku Lučiny a Ostravice a poté jsme si ve škole vytiskli mapu a zaznačili v ní, kudy teče a kde pramení tyto řeky. Posledním úkolem bylo hledání informací o vodě v Ostravě podle souřadnic. Měl název "Kešky - Vodní geocaching". Při tomto úkolu byly zadané dvě kešky, které jsme našli podle souřadnic. Potom jsme se na daná místa vydali a nalezli odpovědi na otázky. Všechny úkoly jsme zvládli a dostali za ně plný počet bodů. Musíme říct, že tyto úkoly nám daly pěkně zabrat. Hlavně vymyslet, jak originálně odpovědi zpracovat. Zůstávali jsme ve škole i ve svém volném čase. A abychom získali ještě více bodů, plnili jsme úkoly navíc, za které jsme dostali BODY PLUS. Chodili jsme na výlety, psali pohádky, kreslili obrázky, dělali pokusy, natočili reklamu a jaký je výsledek:) Vytvořili jsme krásné prezentace, na která se můžete podívat zde a dát nám laik:)https://www.youtube.com/watch?v=EZn6KpBD2tQhttps://www.youtube.com/…7Lchttps://www.youtube.com/…mKYhttps://www.youtube.com/…wRw. Ale největší odměnou pro nás je, že jsme postoupili do VELKÉHO FINÁLE, které se bude konat 3. června. Tak nám držte palce!

IMG_20220412_130914.jpg
Projektový den "Učíme se venku"

V pátek 22.4. celý druhý stupeň opustil školní lavice a vyrazil za vědomostmi i zábavou ven. Nejdříve jsme navštívili divadelní představení - Nastupovat! Děják z rychlíku. Vtipnou formou nás příběh zavedl do některých historických událostí 19. a 20. století. Návštěva divadla je pro nás také příležitostí zapracovat na etiketě chování na kulturní akci.

Ve druhé části jsme se rozdělili do dvou skupin. Sedmá a devátá třída se odebrala na Smetanovo náměstí. Tam žáci obdrželi pracovní listy s otázkami, které se týkaly Dvořákova divadla a Domu knihy. Žáci si odpovědi sami vyhledávali , spolupracovali ve tříčlenných skupinách. Seznamovali se tak s historii i současností obou kulturních stánků .

Druhá skupina - osmá a šestá třída zamířila na Masarykovo náměstí. Žáci také dostali pracovní listy a jejich úkoly spočívaly v práci s mapou náměstí , zakreslování do slepé mapy a také práci s nápisy na dlažbě , které se týkají historických událostí.

Nabyté vědomosti i zážitky pak budou zakončeny diskuzí a vyhodnocením. Připomněli jsme si také , že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv. Projektový den se i díky dobrému počasí opravdu vydařil!

20220422_100040.jpg
ÚSPĚCH ŽÁKŮ ZŠ SLEZSKÁ OSTRAVA, PĚŠÍ 1 v celostátní soutěži „Požární ochrana očima dětí a mládeže” pro rok 2022

Soutěž má tři části – literární, výtvarnou a digitální a probíhá v několika věkových kategoriích. Naše základní škola se zapojila do části literární v kategorii žáci 6. – 7. ročníku ZŠ a 1. – 2. ročníku osmiletých gymnázií. Nejvíce odhodlání napsat literární práci na dané téma projevili dva žáci

7. třídy Magdaléna Bulíčková a David Burda. Oba jsou dlouholetými členy kroužku dobrovolných hasičů při SDH Muglinov. Jejich práci tedy znají hodně zblízka a dívají se na ni s velkým zájmem, respektem a obdivem. A to se také projevilo v jejich literární práci. Upřímná slova těchto dvou nadšenců byla oceněna v okresním, a dokonce i krajském kole! V okresním kole získal David 1. místo a Magdaléna 3. Už to byla pro nás všechny velká radost. Soutěžní snažení završil Davidův úspěch v krajském kole. Tam získal skvělé 3. místo a postup do kola celostátního. Oběma patří díky za velmi dobrou reprezentaci školy.

firetruck-g44102cbb3_1280.png
Ozdravný pobyt Mečová

Naší škole byla poskytnuta účelová dotace z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší z odboru ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy.

"Odvážlivci" z 3., 4. a 5. tříd odjeli v pondělí 21. 3. na čtrnáctidenní pobyt na horskou chatu Mečová. Děti tráví pobyt ve vícelůžkových pokojích se společným sociálním zařízením. Strava je 5x denně včetně celodenního pitného režimu. Nyní máme již první týden za sebou. Byl věnován programu s názvem BO-HE-MA olympijské hry. Druhý týden bude pohádkový.

Počasí máme nádherné, každý den svítí sluníčko. Snažíme se být co nejvíce na čerstvém vzduchu. K tomu využíváme hřiště u chaty, do lesa chodíme hrát různé hry. Také jsme už měli výlet na Pustevny na stezku v oblacích. Zasloužený relax si děti užívají v sauně a vířivce několikrát týdně. Začátkem nového týdně nás čeká výlet do ZOO Zlín Lešná a do Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm. Už se moc těšíme!

OSTRAVA!!!

Markéta Hlinková, Monika Koprovská, Renáta Pánková, Miroslava Faldýnová, Andrea Fojtková, Kateřina Vykoukalová, Lenka Rastočná, Dana Holubová

received_693285155449486.jpeg
Ozdravný pobyt – lyžařský výcvik Dolní Moravice

Letos jsme se rozhodli dětem 6.–9. tříd nabídnout čtrnáctidenní lyžařský kurz. Ten byl částečně financován v rámci dotace z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší z odboru ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy. Se skupinou 27 dětí jsme tedy vyrazili 13. března do oblasti Jeseníků. Ubytováni jsme byli v příjemném prostředí Wellness penzionu Eva v Dolní Moravici. Počasí bylo od prvního dne nádherné a za celé dva týdny jsme na obloze neviděli ani mráček. Výuka na svahu probíhala zpočátku v nedalekém ski areálu Čerťák a posléze ve větším ski areálu Karlov. Děti byly moc šikovné a už druhý den byli schopni všichni lyžaři i snowboardisté vyjet na lanovce a sjet bezpečně celý svah. Kromě lyžování si děti užily spoustu legrace v rámci večerních programů, při kterých plnily různé soutěžní úkoly a nechyběly ani tradiční diskotéky nebo filmové večery. O víkendu jsme vyrazili na celodenní výlet na Praděd a užívali si krásné slunečné výhledy na okolí. Pro načerpání sil jsme navštívili bazénové Wellness centrum v Bruntále. Tradičně pak byl ke konci druhého týdne pro žáky připravený závod ve slalomu. Poslední večer proběhlo vyhodnocení celého kurzu, vyhlášení výsledků závodu, bodování pokojů a děti byly odměněni diplomy a sladkostmi. Těšíme se na příští rok!

 

Mgr. Petra Horehleďová

lv7.jpg
PROGRAMOVACÍ HRÁTKY S OZOBOTY
Letos nám do výuky informatiky pro 1. stupeň přibyla nová výuková hračka - parta Ozobotů. Malí pojízdní roboti využívají ke komunikaci barvy, variace zelené, modré a červené. Každá variace znamená pro Ozobota jiný povel – tzv. ozokód. Roboti se tak dají ovládat jednoduchými barevnými značkami na papíře nebo pomocí editoru, ve kterém žáci poskládají pro Ozobota program. Ozoboti pomáhají dětem hravou formou rozvíjet informatické myšlení.
272352990_653621876054918_5282147983864916143_n.jpg
273216105_320411223366411_2606269776741145461_n.jpg
Zdobení stromečků pro zvířátka

Jako každý rok, i letos, jsme věnovali hodinu pracovních činností k výrobě řetězů na zdobení stromků. Nebyly to však řetězy jen tak ledajaké. Tvořili jsme je z jablíček, mrkve a oříšků. Řetězy byly vyrobeny pro zvířátka, která si na nich určitě teď v zimě moc pochutnala. Letos jsme nešli na haldu Emu, ale vydali jsme se do lesa v Heřmanicích. Cesta byla sice trošku delší, ale pro nás, páťáky, to nebyl žádný problém:) Během procházky jsme si také zahráli naši oblíbenou hru "Bomba". V lese děti pověsily řetězy na stromy a keře. Po cestě jsme nakrmili koně, což bylo pro děti překvapení. A ještě jedno jsme pro ně přichystaly s paní asistentkou. Svačinu si snědly na zahradě, kde jsme si i rozdělali oheň a povídali si. Na závěr jsem dětem řekla, co všechno jsme se na této procházce naučili. Opět byly překvapené, že se nemusíme učit jen ve školních lavicích:)

Markéta Hlinková a Monika Koprovská

IMG_20211221_092518.jpg
Sportovní odpoledne pro rodiče s dětmi

Jedno lednové páteční odpoledne se konala sportovní akce páťáků a jejich rodičů. Poslední dva měsíce děti ve sportovních hrách trénovaly vybíjenou a florbal. Také vymýšlely různé strategie hry, aby své rodiče porazily a získaly pohár, který byl pro tuto akci připraven pro vítěze. V tělocvičně jsme se sešly v hojném počtu. Celá akce probíhala ve skvělé atmosféře, v duchu fair play hry a s dobrou náladou. Pohár nakonec získaly děti s tím, že odveta proběhne na závěr školního roku.

Tímto bych chtěla poděkovat všem rodičům, kteří se akce zúčastnili. Dětem jste připravili neopakovatelný zážitek!

Věříme s paní asistentkou, že na tuto akci budou dlouho rádi vzpomínat.

Markéta Hlinková a Monika Koprovská

received_634598677767132.jpeg
Mikuláš na Pěší

Dne 6.12. jsme se na chvíli stali bytostmi nebeskými i pekelnými. Mikuláš, anděl a čerti navštívili postupně všechny děti naší školy. Zlobivé děti skončily v pytli, ale jen na chvíli. Za básničku se vykoupily. Děkujeme za možnost pokračovat v této již zavedené tradici.

Žákyně 9. třídy

006.JPG
Den řemesel

V úterý 16.11. si žáci 9. třídy byli prohlédnout školu a dílny na Střední škole Stavební a dřevozpracující. Viděli praktické ukázky práce instalatéra, malíře, tesaře, truhláře, obkladače, zámečníka, montéra suchých staveb a také maturitního oboru technik CNC dřevoobráběcích strojů. Některé činnosti si mohli deváťáci i vyzkoušet.

Mgr. Hana Kuřilová

20211116_103520.jpg
Návštěva Slezskoostravského hradu
V rámci výuky se jednoho krásného podzimního dne vydali páťáci na Slezskoostravský hrad. Překvapilo nás, že některé děti ještě na hradě nebyly. Navštívili jsme muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty. Podívali jsme se do Erbovny, Zbrojnice či nakoukli, jak vypadá Obřadní síň. Velmi nás zaujala kaple, ve které se za sochou sv. Hedviky, patronky Slezska, nachází velmi silné energetické místo. Ukázali jsme a vysvětlili, co znamená křížová cesta. Na nádvoří si odvážlivci vyzkoušeli mučící nástroje. Na závěr jsme zavítali do Mučírny a při jejím zhlédnutí jsme si uvědomili, v jak krásné době žijeme:)
Markéta Hlinková a Monika Koprovská
IMG_20211109_114730.jpg
Hmyzí hotel
Páťáci se zúčastnili další krásné akce, kterou připravil pro školy spolek Balónek. Na tradiční venkovské zahradě v Ostravě-Hrušově jsme si měli vyrobit hmyzí hotel. Děti si povídaly o přezimování hmyzu. K výuce se dozvěděly mnoho užitečných informací. Děti si vyrobily hmyzí hotel, jehož patra vyplňovaly senem, dřevem a rozbitými keramickými střepy. Zbývající čas jsme v příjemném prostředí a za krásného slunečného počasí využili k opékání buřtů a hraním her. Byl to opět společně prožitý den, který dětem přinesl mnoho poznatků a zážitků.
Markéta Hlinková a Monika Koprovská
uvodni foto 1.jpg
IMG_20211011_095154.jpg
Třeťáci v ZOO
Začátkem listopadu se žáci 3. třídy vydali do ZOO Ostrava. Čekal na ně zajímavý výukový program "Co to šustí v lese?", ve kterém se dozvěděli mnoho zajímavostí o lesních zvířatech. Poté si ještě prohlédli ostatní obyvatele zoologické zahrady. Zaujal je především malý šimpanzí kluk, který vyváděl zajímavé akrobatické kousky. Mgr. Kateřina Vykoukalová
IMG20211104094126.jpg
IMG20211104113216.jpg
Halloweenské dopoledne na ZŠ Pěší

Halloweenské dopoledne proběhlo pro žáky 1. stupně i na naší škole. Děti se moc těšily a některé přišly v kostýmech. Úkoly a stanoviště si pro své mladší spolužáky připravili páťáci. Názvy stanovišť (např. V mrtvém pytli, U krvavého démona, V tajemné komnatě a jiné) podtrhly strašidelnou atmosféru celého dopoledne. Mladší žáci si mohli vyzkoušet svou obratnost na koloběžkách, matematické znalosti, hledání rozdílů na obrázku, vystřihování strašidel atd. Za svou snahu si odnesly od strašidel drobné odměny. Všichni žáci si dopoledne užili.

Markéta Hlinková a Monika Koprovská

IMG_20211102_111340.jpg
Plavání

Žáci druhé třídy se od začátku prvního pololetí účastní výuky plavání. Lekce probíhají jednou týdně a děti dělají obrovské pokroky. Nemalou měrou k tomu přispívá individuální přístup lektorů a práce v malých skupinách. Děti si každé plavání opravdu užívají a voda se stala jejich kamarádem. J.V.

plav.jpg
Abeceda peněz

V pátek 8.10. proběhl v tělocvičně naší školy vzdělávací program Abeceda peněz pro žáky druhých tříd zaměřený na finanční gramotnost. Děti si v krátkosti zažily simulaci jednoho dne života dospěláka, chození do práce a hospodaření s penězi. V následujících dnech ve škole si děti získané poznatky prohloubily ve speciálních pracovních sešitech, které na konci programu dostaly spolu s prasátkem na našetřené penízky. Tento interaktivní program se všem velmi líbil. J.V.

Noc s Andersenem

Jako každoročně, i letos proběhla celorepubliková akce „Noc s Andersenem“, které se již třetím rokem zúčastnila i naše třída. Osmnáct malých čtenářů z páté třídy čekalo během této pohádkové noci noční dobrodružství v podobě stezky po škole, čtení a plnění úkolů, různé hry a hledání pokladu. Všechny děti se radovaly se společně stráveného času. Po celou dobu akce byl slyšet jen smích. Letos jsme se věnovali spisovatelům Františku Hrubínovi, Václavu Čtvrtkovi a Jaroslavu Foglarovi. I když děti znají vílu Amálku, Makovou panenku či Rumcajse z Večerníčku, nevěděly, že právě jejich autorem je spisovatel Václav Čtvrtek. Od Františka Hrubína jsme dětem nachystaly krátké veršované pohádky, které se měly ve skupince naučit zpaměti a ostatním přednést. I když text si moc nezapamatovaly, využívaly nápovědy od paní asistentky a užily jsme si přitom spoustu legrace. Jelikož letos už byly děti starší, bylo těžké je dostat do spacáků. Touto cestou bychom chtěly poděkovat rodičům za pizzu, na které jsme si večer pochutnali a také za výborné buchty. Moc si toho vážíme a vaše děti také. Po akci jsme si s paní asistentkou opět uvědomily, že škola není jen na učení, ale že důležité jsou právě tyto akce, při kterých děti tráví společné chvíle, zažívají legraci a poznávají se i v jiných situacích. Těšíme se na další společně strávený čas.

Markéta Hlinková a Monika Koprovská

IMG_20211006_183509.jpg
úvodní foto 1.jpg
Připravujeme se na výběr povolání

Pro vycházející žáky se opět blíží čas výběru té správné střední školy. Aby získávali co nejvíce informací, navštívili jsme 5.10.2021 akci Hlučín, město řemesel. Žáci si prohléhli zdejší odborné učiliště a praktickou školu, zhlédli praktické ukázky oborů zedník, prodavač, kuchař, cukrář, pečovatel a malíř natěrač. Vše doplnilo občerstvení a příjemná atmosféra na Mírovém náměstí.

 

Mgr. Hana Kuřilová

Hlu12345.jpg
Naši noví prvňáčci

Středa 1. září 2021 byl významný den pro 25 našich nových prvňáčků. Většina dětí usedla do školních lavic s radostí, nadšením a také se zvědavostí, co je v 1. třídě čeká. Dnes jsou z nich již “ostřílení” školáci. Velmi rychle si zvykli na školní prostředí a na nové povinnosti. Naučili se již první písmenka a slabiky, počítat do pěti, spoustu nových písniček a básniček a první slůvka v angličtině.

Všem novým školáčkům přejeme mnoho úspěchů ve školních lavicích i spoustu zážitků s novými kamarády.

IMG_20211006_102231.jpg
IMG_20211006_111418.jpg
Olympiáda v českém jazyce

V pondělí 7.12. u nás proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Byli vybráni nejzdatnější češtináři 8. a 9. ročníku – K. Gorová, K. Holešová a A. Janečková z 8. třídy a K. Kopišová, V. Frončková, T. Schwanová, V. Dvořák, M. Nytra a M.Grega z 9. třídy. Svými znalostmi zabojovali o postup do okresního kola. Ten nakonec patří T. Schwanové a K. Kopišové. Moc blahopřejeme. Zvláštní uznání za originalitu patří V. Dvořákovi za jeho slohovou práci.

 

Mgr. Hana Kuřilová

Mikuláš na Pěší

V pátek 4. prosince na naší škole panovala mikulášská atmosféra. O program se postarali žáci 9. A, kteří si zaslouží velké poděkování. Mikulášské balíčky byly rozdány a my všichni se těšíme zase za rok na shledanou.

Tímto děkujeme zřizovateli za mikulášskou nadílku pro naše děti.

mikul_2020_20201209_1832089471.jpg
mikul_2020_20201209_1049530440.jpg
Lyžařský výcvikový kurz

Naše škola opět připravila pro naše žáky 6.- 9. tříd lyžařský výcvikový kurz. Ten se letos konal v týdnu od 17.2. do 23.2. ve Zlatých Horách. Vzhledem k počasí, které tuto zimu panuje, jsme se učitelé i žáci strachovali, aby bylo vůbec na čem lyžovat. Naštěstí sjezdovka Příčná, na které probíhal týdenní výcvik, byla uměle zasněžená a tak naše obavy byly zbytečné.

Po příjezdu jsme se ubytovali v příjemném prostředí sporthotelu Bohemaland a už rychle na oběd, který byl, ostatně jako všechny jídla po celý týden, výborný. Odpoledne jsme se vydali na svah, kde jsme se rozdělili do družstev a v těch pak probíhala výuka na svahu až do soboty. Kromě lyžování si děti užily spoustu legrace. V rámci večerních programů plnily různé soutěžní úkoly, které jsme si pro ně připravili my učitelé nebo si je vymysleli žáci sami. Největší radost a zároveň boj o mikrofon pak způsobila karoke párty. Většina také s nadšením využila nabídku zúčastnit se pátečního večerního lyžování. Tradičně pak byl pro žáky připravený závod ve slalomu, kterého se zúčastnili jak pokročilý lyžaři, snowboardisté, tak i začátečníci. Večer pak proběhlo zhodnocení celého kurzu, vyhlášení výsledků závodu a bodování pokojů. Žáci byli odměněni diplomy a sladkostmi.

 

Mgr. Petra Horehleďová

lyk_20200302_1719247824.jpg
Na zelenou...jdeme...

V lednu opět proběhlo Dopravní dopoledne pro žáky 1. stupně. Jednotlivá stanoviště si připravili žáci 5. ročníku. Své mladší spolužáky vyzkoušeli z dopravních značek a prostředků, základy zdravovědy, jízdy zručnosti na koloběžce. Také se ptali, zda všichni znají důležitá (tísňová) telefonní čísla, pravidla chování na chodníku a vozovce, základní výbavu jízdního kola a cyklisty.

Za malé odměny pro každého žáčka opět děkujeme Aktivu BESIP.

Naše škola se také zapojila do dvoufázového testování žáků "Markétiny dopravní výchovy" . Jedná se o "projekt" Bezpečně na silnicích o. p. s., působící pod značkou Tým silniční bezpečnosti. Úvodní testování již mají žáci za sebou a nyní postupně plní pracovní listy, které nám tato organizace přivezla.

 

Markéta Hlinková, Monika Koprovská

Vánoční jarmark ZŠ Pěší

Letošní jarmark jsme uspořádali ve čtvrtek 12. 12. Školní chodby i třídy zaplnili rodiče, prarodiče, hosté i bývalí žáci, aby s námi prožili příjemný adventní podvečer.

Jarmark zahájil pan ředitel Mgr. Kamil Tabášek. Pak už všechny přítomné potěšili naši „prvňáčci“ recitací Eskymácké abecedy a Tancem sněhuláků. Atmosféru Vánoc navodila hrou na housle a zpěvem písně „Štědrý večer nastal“ žákyně 2. třídy Vanessa Marie Sikorová. Tím byl jarmark zahájen a moderátorka, žákyně třídy 8.A Kristýna Kopišová, popřála všem krásný podvečer a úspěšné nakupování! A že bylo z čeho vybírat! Žáci všech tříd se svými učitelkami vyrobili spoustu vánočních dárečků. Nechybělo ani občerstvení a samozřejmě vánoční punč!

Jarmark se opravdu vydařil!

 

Mgr. Hana Kuřilová

jarmark_20191216_1443764543.jpg
jarmark_20191216_1772082688.jpg
Mikuláš na Pěší
Jako každý rok, tak i letos připravili deváťáci návštěvu Mikuláše pro žáky nižších ročníků naší školy.
mikul_2019_20191206_1375943933.jpg
Vítězný florbalový turnaj
Dne 26.11. se žákyně 2. stupně ve složení K. Kopišová, T. Schwanová, A. Bezručová, V. Frončková, K. a V. Žižkovy, R. Lyčková a K. Galičáková zúčastnily florbalového turnaje, který pořádala ZŠ Generála Piky. Turnaj byl velmi vyrovnaný a do posledního zápasu nebylo rozhodnuto o vítězi. Díky skvělé týmové práci a velkému odhodlání získaly nakonec holky 1. místo a to bez jediné prohry. Zajistily si tak postup do krajského kola. Gratulujeme!!!
vtzn_florbalov_turnaj_20191128_1851080160.jpg
vtzn_florbalov_turnaj_20191128_1331497768.jpg
Druháčci a jejich putování za poznáním

Dvoudenní dobrodružství naší třídy započalo ve čtvrtek 13. 6. cestou vlakem na Štramberk.

Počáteční výšlap do kopce uběhl rychle, protože děti byly ještě plny síly a energie:) Ze Štramberské trúby se nám naskytl nádherný výhled na okolní krajinu. Druhým zastaveníčkem pro nás byla jeskyně Šipka. Jeskyni děti důkladně prozkoumaly a s paní asistentkou jsme se nestačily divit, co všechno tam uviděly - kousek ruky, zub či kosti :)))))

Nad jeskyní, kde bylo velice příjemně, si děti zahrály různé hry a poobědvali dobroty, které jim maminky přichystaly.

 

Z jeskyně nás čekala náročná cesta do Kopřivnice. Tam jsme navštívili Technické muzeum Tatry. Stará auta se nám líbila natolik, že se u všech chtěly děti vyfotit.

Zpáteční cesta vlakem uběhla rychle a než jsme se nadáli, byli jsme opět v Ostravě. Z trolejbusu děti skoro utíkaly, protože se těšily, až se "ubytují" ve stanech. Chystání pelíšků si náležitě užily, ale hlad je ze stanů vyhnal na večeři.

Se setměním jsme šli prozkoumat okolní les a hledat v něm zapomenuté bludičky. To se již setmělo úplně a s malinkým strachem jsme je přece jenom našli. Šťastní a vyčerpaní jsme zalezli do svých stanů a nechali si zdát hezké sny.

Posledním letošním zastavením na cestě poznání  byla v pátek halda Ema. Děti znovu překonaly samy sebe. Ke škole jsme přišli unavení, špinaví, šťastní a plni nezapomenutelných zážitků.

 

Markéta Hlinková, Monika Koprovská

druhci_a_jejich_putovn_za_poznnm_20190625_1914421761.jpg
druhci_a_jejich_putovn_za_poznnm_20190625_2074615381.jpg
Farmáři na Jarošově statku ve Studénce

V úterý 21. 5. se již před sedmou hodinou druháčci vydali na další dobrodružnou cestu za poznáním naší přírody. Čekal nás ekologický výukový program na statku a exkurze ve vagonářském muzeu na zámku.

Komentovaná interaktivní prohlídka statku začala ve stáji, kde si děti hladily králíčky, morčátka a koně. Dozvěděly se základní informace o chovných druzích zvířat včetně jejich potřeb a možnosti soužití s lidmi.

Venku na nás čekaly ovce, jehňata a kůzlata, která měly děti možnost nakrmit a pohladit si. Na statku jsme také viděli berana, oslíka, poníky a minikoně.

Na závěr si děti vyzkoušely jednoduché činnosti na statku - hřebelcování a čištění boxu pro koně.

Po programu na statku jsme se přesunuli o kousek dále na zámek do vagonářského muzea. To sídlí ve věžovité části zámku a je to jediné muzeum v ČR zaznamenávající vagonovou výrobu.

Seznámili jsme se v něm s vývojem dopravy od středověku až po vznik nejstarších železničních tratí. Nejvíce děti udivily koněspřežné dráhy. Z oken se nám nabídl krásný výhled na panorama Beskyd.

Na závěr děti uchvátila funkční modelová dráha se dvěma okruhy kolejiště. Na památku si děti zakoupily drobné upomínkové předměty a na zpáteční cestě ke vlaku nesměla chybět zmrzlina a nanuk :)

Druhý den ve škole jsme si ve skupinkách formou kvízu připomněli, co jsme všechno zažili a děti nakreslily krásné obrázky.

Odměnou jim byla koňská placka z Jarošova statku a malá sladkost.

Závěrem bych chtěla děti pochválit za jejich vzorné chování a zároveň poděkovat rodičům, že respektují, aby neměly s sebou mobilní telefony, ale raději komunikovaly, upevňovaly kamarádské vztahy a všímaly si přírody kolem sebe.

 

Markéta Hlinková, Monika Koprovská

farmi_na_jaroov_statku_20190522_1905320838.jpg
farmi_na_jaroov_satku_20190522_1843748735.jpg
Štafetový běh

V úterý 7. 5. pořádal Český atletický svaz již 6. ročník štafetového poháru pro žáky a žákyně 1. stupně. Naši školu reprezentovalo 16 žáků, kteří postupně běželi štafetu mladších, starších a smíšených družstev. Ve volných chvílích si vyzkoušeli doplňkové disciplíny - hod medicinbalem a skok daleký.

Celá soutěž se nesla v duchu fair play.  I když naši žáci nevyhráli, atmosféra celého dopoledne byla úžasná. Všichni se povzbuzovali, fandili a dodávali si odvahu.

 

Markéta Hlinková, Monika Koprovská

tafetov_bh_20190513_1890621398.jpg
tafetov_bh_20190513_1914484419.jpg
Noc s Andersenem

V pátek 29. 3. 2019 se uskutečnil již 19. ročník kouzelné pohádkové noci s Andersenem. V tento den se sešly děti v 18 zemích světa, aby si připomněly H. Ch. Andersena a jeho tvorbu. Druhým tématem bylo 70. výročí nakladatelství Albatros a připomenutí si jeho kmenových autorů - např. Eduarda Petišku, Františka Nepila, Ondřeje Sekoru a dalších.

Na tuto pohádkovou noc jsme děti motivovaly čtením Makového mužíčka a Ferdy Mravence. Ve třídě máme výstavu knih z nakladatelství Albatros, do kterých děti nahlížely během přestávek a ve čtenářských dílnách se i do některých začetly. Ve výtvarné výchově si vyzkoušely navrhnout a nakreslit obal na svou oblíbenou knihu.

Jak celá akce proběhla?

V jídelně byla připravena výstavka knih z nakladatelství Albatros, které slavilo 70. výročí svého vzniku. Některé děti se hned do knih začetly, jiné se dívaly na pohádku H. Ch. Andersena - Císařovy nové šaty.

Mezitím se starší kamarád s mladším vydali po škole hledat knihy s úkoly a následně spolu luštili křížovku z Albatrosu.

Když čtenářům vyhládlo, byla vyhlášena soutěž o nejzajímavější chlebíčky, na kterých si potom všichni pochutnali.

Po večeři starší čtenáři četli mladším. A ve svých pelíškách si na dobrou noc poslechli audio pohádku "Princezna na hrášku".

Po snídani dětem udělala radost kniha se záložkou, tužka a pamětní kartička.

Všichni jsme si celou akci moc užili a už se těšíme na další ročník:)

 

Markéta Hlinková, Kateřina Vykoukalová a Monika Koprovská

noc_s_andersenem_2019_20190401_1359543718.jpg
noc_s_andersenem_2019_20190401_2084154892.jpg
Dopravní dopoledne

I v tomto školním roce pátá třída s p. uč. Vykoukalovou připravila pro své mladší spolužáky dopravní dopoledne. Formou obrázků, zábavných kvízů a křížovek si děti připomněly dopravní značky, dopravní prostředky, důležitá telefonní čísla, jak se zachovat při krizových situacích, pravidla chování na chodníku a silnici. Dětem se líbila praktická část, ve které si vyzkoušely slalom na koloběžce a základy zdravovědy.

Páťáci si na závěr napsali test se společnou kontrolou.

Závěrem každý dostal malou odměnu v podobě reflexního přívěšku a nálepky. Za tyto ceny opět děkujeme Aktiv BESIPU a panu Lažovi za jejich zprostředkování.

 

Markéta Hlinková a Monika Koprovská

dopravn_dopoledne_20190401_1869930855.jpg
dopravn_dopoledne_20190401_1126688637.jpg
Pelíškování ve škole

Spaní ve škole je pro děti vždy velkým zážitkem. A zvláště pro malé prvňáčky, kteří svou první školní noc zažili 22. 2. 2019. Po důkladné přípravě svých pelíšků, proběhlo slavnostní „Pasování na písaře“, zakončené předáním diplomů. A pak vypukla ta správná večerní zábava, děti soutěžily a tančily na velké discoshow. Nadšeným a vyhládlým dětem přišly vhod výborné pizzy. Vrcholem pelíškování byla stezka odvahy, kterou připravili pro prvňáčky jejich starší kamarádi ze 6. třídy. Děkujeme! Spokojené a vydováděné děti se pak převlékly do pyžamek, vyčistily zoubky a zalezly do svých pelíšků. Pohádka na dobrou noc a ukolébavka nemohly chybět. Ráno už na děti čekala pestrá snídaně, o kterou se postaraly maminky. Při úklidu si děti nadšeně vyprávěly o svých nočních zážitcích. Tak zase za rok!

 

Mgr. Renáta Pánková, Mgr. Kateřina Vykoukalová

pelkovn_ve_kole_20190226_1471882672.jpg
span_ve_kole_20190227_1274980608.jpg
Den hezkých vztahů (první stupeň)

Dne 9.1.2019 proběhl na naší škole pro 2. – 5. třídu pod vedením školní psycholožky Den hezkých vztahů. Stejně jako posledně žáci druhého stupně, si i menší děti v průběhu jedné vyučovací hodiny zahrály různé hry pro podporu kvality kolektivu.

Děti měly např. skládat ve skupinkách složitou skládačku, která potrápila i ty nejbystřejší hlavičky. Také měly možnost vyjádřit druhým spolužákům nějakou pochvalu a předat jim Stužku přátelství, či spojit se klubíčkem se všemi spolužáky.

Žákům se hodina líbila a mohli si zkusit zase něco nového.

 

Mgr. Zuzana Ledvoňová

školní psycholožka

den_dobrch_vztah_20190116_1116917416.jpg
den_dobrch_vztah_20190116_1746403339.jpg
Den hezkých vztahů (druhý stupeň)
Ve dnech 17.12. a 19.12. proběhl na naší škole pro třídy druhého stupně pod vedením školní psycholožky Den hezkých vztahů. V průběhu jedné vyučovací hodiny si každá třída vyzkoušela hry a další aktivity zaměřené na hlubší poznání spolužáků a podporu dobrých vztahů. Většině dětí se program líbil, bavili se a mnozí říkali, že se o spolužácích dověděli něco, co ještě nevěděli.

 

Mgr. Zuzana Ledvoňová

školní psycholožka

dhv_20190104_1441518417.jpg
1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | Vše